Rozwój HR-owca

Szkolenia od A do Z. Przydatne w pracy HR-owca

Współczesny HR-owiec wykorzystuje w pracy znajomość zagadnień z psychologii, językoznawstwa, technologii, retoryki, marketingu i PR. Aby nie stać w miejscu, warto szkolić się w zakresie funkcji HR, ale też interesować się innymi obszarami.

Prezentujemy tematykę szkoleń niezwiązanych ściśle z human resources, ale mogących wspierać specjalistów HR w ich codziennych obowiązkach. To okazja, żeby nie tylko zdobyć nowe umiejętności, podnieść swoje kwalifikacje i budować markę osobistą, ale też rozwijać swoje zainteresowania.

A jak… Agile

Zwinne zarządzanie staje się coraz bardziej popularne. Jak wdrożyć w firmie metodykę scrum? Na czym będzie polegać zmiana? Jak kierować projektami zgodnie z nowoczesnymi technikami? HR jako wspierający partner biznesu powinien być na bieżąco z nowościami i trendami dotyczącymi zarządzania. W poznaniu specyfiki agile mogą pomóc szkolenia i warsztaty na przykład tutaj:

B jak … Bon ton

Jakie zasady obowiązują podczas spotkań biznesowych? Jak należy prowadzić korespondencję służbową? Na czym polega międzynarodowa etykieta biznesowa? Jest wiele zagadnień, które wymagają znajomości, jeśli chcemy dbać o savoir vivre, swoją markę osobistą oraz wizerunek organizacji, którą reprezentujemy. Bogatą ofertę zajęć znajdziemy m.in. w firmach szkoleniowych (np. https://www.dskexperts.pl/, http://trainersteam.pl/szkolenia-savoir-vivre/etykieta-biznesu/).

C jak … CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu to dla wielu firm ważny aspekt i element budowania kultury organizacyjnej. W profesjonalizacji działań pomaga specjalistyczna wiedza i znajomość dobrych praktyk dotyczących tworzenia i realizacji strategii CSR. Szkolenia z tego zakresu prowadzi np. Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a tematyka wiąże się m.in. z raportowaniem społecznym, zarządzaniem różnorodnością w miejscu pracy oraz wolontariatem pracowniczym (http://odpowiedzialnybiznes.pl/szkolenia/). 

D jak …Diagnoza kompetencji

Specjalista ds. HR, który odpowiada za procesy Assessment Center i Development Center, może stale rozwijać się w tym zakresie, np. ucząc się diagnozowania kompetencji menedżerskich (przykładowa oferta: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/diagnoza-kompetencji-menedzerskich-w-procesach-ac-i-dc,119/). Warto też brać udział w szkoleniach, które pozwolą określić sytuację, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo – pod kątem poziomu zaangażowania zespołu, relacji emocjonalnych, wykorzystywanych kompetencji, metod działania i współpracy w grupie. Taką propozycję znajdziemy np. tutaj: http://valuesteam.pl/.

E jak …Excel

MS Excel to jedno z podstawowych narzędzi w pracy działu HR i specjalistów ds. kadr i płac. W poznaniu bardziej zaawansowanych funkcji mogą pomóc praktyczne zajęcia i ćwiczenia, prowadzone w formie kursów i szkoleń. Warto poznać szczegółowy program, żeby określić, jakie konkretnie umiejętności będziemy mogli dzięki niemu zdobyć. Przykład: https://www.comarch.pl/szkolenia/oferta-szkoleniowa/szkolenia-biznesowe/microsoft/nieautoryzowane/ms-office/ms-excel/microsoft-excel-2016-kurs-srednio-zaawansowany/params/page/2/#widget-16421 

F jak… Facylitator

Umiejętności facylitacyjne sprzyjają budowaniu efektywnej współpracy i wypracowywaniu twórczych rozwiązań w grupie. Prowadzenie spotkań grup roboczych, organizowanie warsztatów, moderowanie zebrań, koordynowanie prac zespołu – jest wiele sytuacji, w których tego typu umiejętności są przydatne. Szkołę Facylitatorów znajdziemy np. tutaj: http://www.wszechnica.uj.pl/pl/menedzer/szkola_facylitatorow_praca_z_gru/

G jak… Grywalizacja

To trend, któremu przypisuje się szczególne znaczenie – dzięki mechanizmom gry i zabawy angażuje się uczestnika w realizację zadań i podejmowanie wyzwań, oddziałując w ten sposób na jego motywację. Wykorzystywana jest m.in. w ramach rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy, ale też podczas szkoleń i inicjatyw dla pracowników. Więcej na jej temat można dowiedzieć się podczas szkoleń, np.

H jak… HR Influencers

HRI High Potentials to platforma wymiany wiedzy, doświadczeń oraz rozwoju dla profesjonalistów i wpływowych liderów branży HR. Została utworzona w ramach think tanku HR Influencers. Przyłączając się do inicjatywy, można m.in. zdobywać wiedzę w ramach programu rozwojowego oraz dzielić się dobrymi praktykami. Aby dołączyć do grona HR Influencers, należy uzyskać rekomendacje ze środowiska lub biznesu (http://hrinfluencers.pl/dolacz/). Nie jest to co prawda przykład szkolenia, ale inicjatywa, która też służy rozwojowi i wsparciu specjalistów ds. HR.

I jak… Internetowy marketing

Marketing, a dokładniej: content marketing, to obszar, który zazębia się z działaniami HR-owymi. Tworzenie treści na blog firmowy, pisanie artykułów branżowych, copywritng związany z kampanią wizerunkową – specjalista ds. HR może występować również w roli pisarza, autora, redaktora. Najważniejsza w tym wypadku jest praktyka i ćwiczenia, ale cenne wskazówki i rady można uzyskać właśnie podczas kursów, szkoleń czy warsztatów. Przykłady:

J jak… Języki obce

W pracy HR-owca biegła lub bardzo dobra znajomość języka angielskiego to często jeden z podstawowych wymogów. Warto szlifować umiejętności lingwistyczne i próbować swoich sił też w językach niszowych. Dużą rolę odgrywa również znajomość słownictwa branżowego, biznesowego. Formę nauki należy dopasować indywidualnie – to mogą być nie tylko kursy i szkolenia w szkołach językowych, ale też spotkania indywidualne albo wymiana talentów.

K jak… Komunikacja empatyczna

Intelekt i wiedza są ważne, ale na nasze osiągnięcia ma też wpływ inteligencja emocjonalna. To od niej w dużym stopniu zależą relacje, atmosfera i współpraca. Komunikacja, w której jest miejsce na empatię, uważne słuchanie i okazanie zrozumienia, pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników oraz ich efektywność. Programy dla firm, warsztaty, szkolenia – to może być początek dobrych zmian dotyczących nawyków, stylu rozmowy, wymiany zdań itd. Przykładowe propozycje: https://grupatrop.pl/programy-dla-firm/wspolpraca-oparta-na-empatii-w-firmie/.

L jak… Lider

Specjaliści, którzy myślą o ścieżce menedżerskiej, powinni inwestować czas i wysiłek w rozwijanie potrzebnych kompetencji. Na rynku szkoleniowym można znaleźć wiele propozycji związanych z efektywnym przywództwem, kierowaniem zespołem itd. Obok kursów i szkoleń (np. https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/przywodztwo-i-swiadome-przywodztwo-elastycznosc-i-konsekwencja,26/, http://www.futureskills.pl/przywodztwo_dla_menedzerow_w_praktyce,page,70) dostępne są także studia podyplomowe dotyczące np. psychologii przywództwa. 

M jak… Mediacje

Trudne, konfliktowe sytuacje, nieporozumienia,  współpraca z zarządem firmy, a jednocześnie bycie blisko spraw pracowników – niewątpliwie HR-owiec powinien być dobrym mediatorem. Potrzebne umiejętności można rozwijać podczas ćwiczeń praktycznych i szkoleń, np. tutaj:

https://www.szkolenia.ue.wroc.pl/117,195,mediacje_sztuka_rozwiazywania_konfliktow_w_biznesie.html 

N jak… Negocjacje  

HR-owcom może przydać się również wiedza i kompetencje z zakresu negocjacji i technik sprzedażowych. Zagadnienia psychologiczne, ekonomiczne, socjologiczne i marketingowe – wszystko to łączy się ze sobą w biznesie i może być użyteczne w różnych sytuacjach zawodowych.

Przykładowe szkolenia:

O jak… Ocena potencjału

Zarządzanie talentami w organizacji to jedno ze współczesnych wyzwań HR. Jak oceniać i rozwijać potencjał pracowników? Jak utrzymać ich motywację? Z jakich narzędzi korzystać? Tego typu pytania są na stałe wpisane w pracę działów HR. Szukając szkoleń lub warsztatów na ten temat, warto zastanowić się, co już wiemy, z jakich praktyk korzystaliśmy, a co chcemy zmienić, nad czym zacząć pracować itd. Dbając o potencjał personelu, nie należy zapominać o swoim rozwoju – przydatne mogą być sesje coachingowe oraz analiza i odkrywanie własnego potencjału.

Przykłady:

P jak… Public relations

HR-owiec czasem występuje jako rzecznik prasowy organizacji, ekspert medialny i mówca. Szkolenia z zakresu PR pozwalają rozwinąć umiejętności dotyczące m.in. przygotowywania informacji dla dziennikarzy, kontaktów z mediami, reagowania w sytuacjach kryzysowych, komunikacji wewnątrz organizacji.  Propozycje zajęć znajdziemy zarówno w firmach szkoleniowych, organizacjach branżowych, jak i na uczelniach, np.:

R jak… Rozwój osobisty

Dbając o rozwój organizacji i różnorodne działania HR-owe, nie należy zapominać o własnym rozwoju. Ustalanie priorytetów, work-life balance, rozwijanie talentów i pasji – to zagadnienia, nad którymi również warto się pochylić, np. w ramach sesji life coachingowej. Jeśli natomiast chcemy zająć się coachingiem zawodowo i uzyskać kompetencje coacha, powinniśmy zdecydować się na profesjonalne szkolenie. Przykład: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/coaching-menedzerski,99/

S jak… Storytelling

Storytelling to metoda stosowana w marketingu, w której upatruje się dużą wartość. Polega na budowaniu opowieści, tworzeniu angażującej historii, która uruchamia wyobraźnię i emocje. Dzięki temu utrzymywany jest kontakt i tworzy się relacja między firmą, marką a odbiorcą, konsumentem. Tego typu umiejętności mogą być przydatne też w pracy HR-owca odpowiadającego za komunikację. Przykład: https://sprawnymarketing.pl/szkolenia/szkolenia-tkaczyk/?gclid=EAIaIQobChMInLPKxOj93QIVB6QYCh0UAgGBEAAYAyAAEgJc-PD_BwE

T jak… Technologie w HR

Aplikacje mobilne, platformy komunikacyjne, systemy i narzędzia służące wspieraniu procesów rekrutacyjnych, digitalizacja procesów biznesowych – wszystko to składa się na HR-ową rzeczywistość. Technologie i nowoczesne metody pracy wymuszają na pracownikach bycie na bieżąco z nowościami m.in. po to, by odpowiadać na potrzeby kandydatów, pracowników, kontrahentów itd. Warto więc śledzić ofertę szkoleniową, która pozwoli na bliższe poznanie poszczególnych nowinek i rozwiązań.

U jak… Uważność

Obecnie dużo mówi się o idei mindfulness, rozwijaniu umiejętności koncentracji na tym, co jest tu i teraz, wyrażaniu wdzięczności wobec przeżywanej chwili. To także sposób na radzenie sobie ze stresem, wyciszanie się, szukanie równowagi wewnętrznej. Corporate mindfulness to oferta szkoleniowa, którą znajdziemy zarówno w instytutach, organizacjach, firmach szkoleniowych, jak i na uczelniach (np. tutaj).

W jak …Wystąpienia publiczne

Przedstawianie prezentacji, prowadzenie spotkań, przemawianie podczas różnych okazji, ciągły kontakt z ludźmi – to naturalne elementy HR-owej codzienności. Warto zadbać o autoprezentację, odpowiednią dykcję, poprawność językową i inne umiejętności przydatne podczas wystąpień publicznych.

Przykładowe zajęcia:

Ćwiczenia mogą się odbywać nie tylko w formie szkoleń i warsztatów, ale też w ramach studiów podyplomowych, np. w SWPS prowadzony jest kierunek: kształcenie głosu i mowy (https://www.swps.pl/oferta/warszawa/podyplomowe/rozwoj-osobisty-coaching/ksztalcenie-glosu-i-mowy).

Z jak… Zdrowie i dietetyka

Programy wellness, akcje promujące zdrowy tryb życia, wydarzenia sportowe, konsultacje z dietetykiem – coraz więcej pracodawców świadomie angażuje się w tego typu inicjatywy. Warto, żeby działy HR interesowały się taką tematyką i rozwijały w firmach działalność prozdrowotną. Jednocześnie warsztaty dietetyczne czy zajęcia sportowe to doskonały sposób na poszerzanie własnej wiedzy, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań oraz ciekawe spędzanie wolnego czasu.

Elastyczność, otwartość na zmianę i chęć nauki należą do kluczowych wymagań stawianych specjalistom ds. HR. Oprócz wielu zagadnień związanych z zajmowanym stanowiskiem warto poznawać również obszary, które w mniejszym lub większym stopniu wiążą się z HR. Ważne, by śledzić trendy, ale też znaleźć czas na odkrywanie swojego potencjału i rozwijanie zainteresowań.