Rozwój HR-owca

HR-owiec idzie na studia. Co oferują uczelnie publiczne?

W branży HR to praktyka i doświadczenie grają często pierwsze skrzypce, a wykształcenie HR-owców może być bardzo zróżnicowane. Co jednak, kiedy pojawia się potrzeba poszerzenia wiedzy lub chęć przebranżowienia? Pod lupę bierzemy ofertę uczelni publicznych.

Z wykształcenia: socjolog, prawnik, psycholog, ekonomista, filolog albo filozof. Z zawodu: rekruter, specjalista ds. personalnych, HR Business Partner, specjalista ds. pozyskiwania talentów. Tak często wygląda ścieżka pracowników branży HR. Wykształcenie kierunkowe nie jest najważniejsze, za to praktyka i doświadczenie mają ogromne znaczenie. Bez względu na to, jaki masz staż pracy, możesz poszerzyć wiedzę albo nawet zdobyć nowy zawód w ramach studiów adresowanych właśnie do HR.


Branża HR nie ma powodów do narzekań, jeśli chodzi o możliwości kształcenia i wybór ścieżek rozwoju. Studia to jeden ze sposobów, by wzmocnić swój warsztat i kompetencje. Zapoznając się z ofertą uczelni, warto jednak postawić sobie kluczowe pytania: Jaki jest mój cel? Do czego dążę i w jaki sposób mogą mi w tym pomóc wykłady i ćwiczenia?

Wybór konkretnej specjalizacji powinien współgrać z naszymi potrzebami. Dobrze jest też porównać programy, liczbę godzin, narzędzia i metody pracy oferowane przez poszczególne placówki, a także poznać opinie byłych uczestników. Przede wszystkim jednak należy dokładnie sprecyzować, czego oczekujemy od wybranych studiów i rozpocząć poszukiwania.

ZZL jako kierunek lub specjalność

Zarządzanie zasobami ludzkimi można studiować w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Często jest to jedna ze specjalności do wyboru na kierunku: zarządzanie. Studiowanie zarządzania pozwala zdobyć wiedzę m.in. na temat analizy ekonomicznej i makroekonomii, natomiast wybór specjalizacji ZZL zapewnia zawężenie i pogłębienie tematyki istotnej z punktu widzenia HR. Taką ofertę znajdziemy w głównych ośrodkach akademickich, ale też w mniejszych miastach i uczelniach.

ZZL można studiować m.in. na:

  1. Uniwersytecie Jagiellońskim (uczelnia zapewnia, że program tej specjalności ma charakter interdyscyplinarny,
  2. Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (obok specjalizacji z ZZL do wyboru jest też m.in. zarządzanie firmą, kooperacja w biznesie),
  3. Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu,
  4. Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach,
  5. Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Zarządzanie zasobami ludzkimi występuje też jako odrębny kierunek, a nie specjalizacja, np. na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie Łódzkim, gdzie w programie jest m.in. rekrutacja i selekcja, ocenianie i wynagradzanie, obsługa administracyjna kadr i prawo pracy.

Zarządzanie zasobami ludzkimi jest również specjalnością na kierunkach innych niż zarządzanie, np. na politologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei na socjologii w Uniwersytecie Śląskim do wyboru wśród specjalizacji jest: Human Resources w nowoczesnej organizacji.

Podyplomówka – uniwersytet, politechnika czy uczelnia ekonomiczna?

Uczelnie, które prowadzą studia stacjonarne i niestacjonarne z HR, oferują też studia podyplomowe (np. http://www.econ.uj.edu.pl/studia/studia-podyplomowe/zarzadzanie-zasobami-ludzkimi). W niektórych placówkach proponowana jest wyłącznie nauka podyplomowa w tym zakresie.

Dyplom po dyplomie można uzyskać m.in. na:

  1. Uniwersytecie Warszawskim (http://podyplomowe.wz.uw.edu.pl/ZZL/),
  2. Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (http://rekrutacja.uwm.edu.pl/content/podyplomowe/zarzadzanie-zasobami-ludzkimi#axzz5S13R9kxV),
  3. Uniwersytecie w Białymstoku (http://weiz.uwb.edu.pl/zarzadzanie-zasobami-ludzkimi).

HR-owcy kształcą się nie tylko na uniwersytetach i uczelniach ekonomicznych, ale też na uczelniach technicznych, politechnikach. Na przykład Politechnika Lubelska ma w swojej ofercie podyplomowe studia menedżerskie z zarządzania zasobami ludzkimi (https://www.pollub.pl/pl/kandydaci/studia-podyplomowe/wydzial-zarzadzania), a Politechnika Łódzka – zarządzanie zasobami ludzkimi (http://www.spzzl.pl/), podobnie jak Politechnika Rzeszowska (http://rekrutacja.uwm.edu.pl/content/podyplomowe/zarzadzanie-zasobami-ludzkimi#axzz5S13R9kxV).

Partnerstwo biznesowe i talenty w IT – co na to uczelnie?

Przeglądając oferty uczelni, można odnieść wrażenie, że nazwy studiów dedykowanych HR-owcom korelują z trendami zachodzącymi na rynku pracy. Proponowane kierunki skupiają się nie tylko na zagadnieniach związanych z zarządzaniem, ale też z konkretnymi, poszczególnymi funkcjami HR i stanowiskami.

  1. Menedżer HR – taką propozycję studiów znajdziemy np. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (https://www.econ.umk.pl/kandydat/studia-i-stopnia/studia-stacjonarne/zarzadzanie/personalny-menedzer-hr/)  i na Politechnice Gdańskiej (https://zie.pg.edu.pl/studiapodyplomowe/studia-podyplomowe-menedzer-hr/). W programie znajdują się zagadnienia, które wydają się mieć współcześnie duże znaczenie, m.in. zarządzanie talentami, Internet i media społecznościowe w procesie rekrutacji, tworzenie systemów wynagradzania, kierowanie zespołami wirtualnymi.
  2. HR Biznes Partner – to studia, które przybliżają rolę HR w procesie wspierania strategii biznesowej i pomagają wyposażyć kandydatów w potrzebne kompetencje. Uczelnie podkreślają, że uruchomienie takiego kierunku to odpowiedź na współczesne wyzwania rynku.  Naukę można podjąć m.in. na SGH (http://oferta.sgh.waw.pl/pl/studiapodyplomowe/hr-biznes-partner/Strony/default.aspx) oraz AGH (http://hrbusinesspartner.agh.edu.pl/).
  3. IT Talent Acquisition – to propozycja m.in. dla HR-owców, którzy specjalizują się w rekrutacji IT. Studia mają pomóc rozwinąć wiedzę i kompetencje potrzebne do pozyskiwania kandydatów, zrozumienia potrzeb rozwojowych pracowników, budowania ścieżek kariery i dbania o wysoki poziom satysfakcji i motywacji personelu. Takie możliwości kształcenia znajdziemy np. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (https://www.podyplomowe.ue.wroc.pl/114,1261,it_talent_acquisition.html).
  4. Zarządzanie talentami w branży technologicznej – osoby, które pracują w środowisku IT – rekrutują kandydatów, pozyskują i zarządzają talentami, mogą jeszcze bliżej poznać specyfikę sektora technologicznego poprzez udział w studiach podyplomowych. Taki kierunek oferuje Akademia Górniczo-Hutnicza (https://www.agh.edu.pl/ksztalcenie/oferta-ksztalcenia/studia-podyplomowe-kursy-doksztalcajace-i-szkolenia/talent-management-in-tech-companies-zarzadzanie-talentami-w-branzy-technologicznej/).

Szersze kompetencje, a może nowy zawód?

Wykształcenie z zakresu zarządzania można uzupełnić o różne inne aspekty, czy to w ramach studiów 3-letnich, 5-letnich, czy też studiów podyplomowych. W pracy HR-owca istotne jest zgłębianie zagadnień i rozwijanie umiejętności dotyczących m.in. komunikacji, relacji, budowania marki, systemów motywacyjnych, zarządzania talentami itp. Odpowiedzią na te potrzeby mogą być na przykład takie studia:

  1. Zarządzanie projektami – możliwość zdobycia wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących planowania, monitorowania i zarządzania projektami, a także skutecznego przywództwa i komunikacji z zespołem. Studia prowadzi m.in. SGH (http://oferta.sgh.waw.pl/pl/studiapodyplomowe/zarzadzanie-projektami/Strony/default.aspx).
  2. Psychologia w biznesie/Psychologia zarządzania personelem – W pracę działu HR na stałe wpisane są psychologiczne aspekty. Ich poznanie i zrozumienie pozwala osiągać większą efektywność, a także budować lepsze relacje i kulturę organizacyjną. Dzięki studiom można przyjrzeć się zagadnieniom dotyczącym m.in. oceny kompetencji pracowników, różnic kulturowych, psychologii motywacji.  Do wyboru mamy różne uczelnie i formy kształcenia, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim (http://www.podyplomowe.psychologia.pl/kier-stud/psychologia-zarzadzania-personelem/), i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (http://ue.poznan.pl/pl/uniwersytet,c13/administracja-i-jednostki-uep,c9844/centrum-edukacji-menedzerskiej,c1383/studia-podyplomowe,c4865/kompetencje-menedzerskie,c4870/psychologia-w-biznesie,c5217/).
  3. Employer branding – taką propozycję studiów podyplomowych można znaleźć np. na Akademii Górniczo-Hutniczej (http://wh.agh.edu.pl/employer-branding/) i Uniwersytecie Łódzkim (http://kzzl.wz.uni.lodz.pl/podyplomowe-studia-employer-branding/). Budowanie wizerunku pracodawcy i dbanie o komunikację zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną – to aspekty istotne dla współczesnych pracodawców.
  4. Doradztwo zawodowe – może być dobrym uzupełnieniem wiedzy i kompetencji dla osób, które chciałyby się zajmować kierowaniem rozwojem i doradztwem personalnym w firmach albo rozpocząć działalność również w oświacie. Podyplomowo można studiować np. w Szkole Głównej Handlowej (http://oferta.sgh.waw.pl/pl/studiapodyplomowe/doradztwo-zawodowe-coaching/Strony/default.aspx) i Politechnice Krakowskiej (http://www.cpip.pk.edu.pl/kursy/studia-podyplomowe-dz/).
  5. Prawo pracy – dwusemestralne zajęcia to sposób, żeby poszerzyć wiedzę na temat kwestii prawnych istotnych w pracy HR, m.in. zawierania i rozwiązywania umów, norm czasu pracy, rozstrzygania sporów pracowniczych itd. Kierunek znajdziemy w ofercie różnych uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego (http://www.wpia.uj.edu.pl/studia-podyplomowe), Uniwersytetu Gdańskiego (https://ug.edu.pl/33618/prawa_pracy), Uniwersytetu Warszawskiego (http://www.wpia.uw.edu.pl/studia/studia-podyplomowe/podyplomowe-studia-prawa-pracy/) i innych.
  6. Coaching/Mentoring/Trener biznesu – HR-owiec, który myśli o rozwinięciu umiejętności interpresonalnych albo chciałby poszerzyć swoją aktywność o prowadzenie sesji coachingowych lub działalność szkoleniową, może skorzystać z możliwości, jakie oferują uczelnie. Przykładowo: coaching w życiu i biznesie to propozycja Uniwersytetu Łódzkiego (http://zarzadzanie.uni.lodz.pl/RekrutacjaWZ/Studiapodyplomowe/Coachingwżyciuibiznesie/tabid/2665/language/pl-PL/Default.aspx). Zajęcia z coachingu prowadzą też uczelnie ekonomiczne i techniczne. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nad swoimi celami i oczekiwaniami – studia związane z coachingiem mogą być odpowiedzią na inne potrzeby niż studia kierowane do osób, które chcą spróbować swoich sił w zawodzie szkoleniowca/trenera.

Branża HR zmienia się bardzo dynamicznie i pojawiają się przed nią kolejne wyzwania. Otwartość na naukę to jedna z kluczowych kompetencji w tym zawodzie. Szukając możliwości rozwoju, warto porównać oferty uczelni państwowych i prywatnych. Pamietajmy, że za wyborem kierunku lub specjalizacji powinny stać nasze konkretne potrzeby, cele, pragnienia, pasje. Tylko wtedy będziemy mogli czerpać prawdziwą satysfakcję z godzin spędzonych na uczelni.

 

Przy pisaniu artykułu korzystałam z informacji zamieszczonych na stronach internetowych uczelni.